Spowiedź

Warunki do ważności
Sakramentu Pokuty

1 Rachunek Sumienia

2. Żal za grzechy

3. Postanowienie poprawy

4. Szczera spowiedź

5. Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu

 

RACHUNEK SUMIENIA dla młodzieży i dorosłych na podstawie pierwszego przykazania

 

Nikt nie jest w stanie uzasadnić że Boga nie ma. Mało kto powie że Bóg jest nie ważny: kasa, przyjaźń, hobby i Bóg też…  Problem w tym, że w takiej kolejności Bóg nie jest jedyny ale jest jednym z, a w księdze Wyjścia jest napisane: Nie będziesz miał Bogów cudzych obok Mnie.

Ktoś lub coś staje obok i zaczyna ciągnąć serce w innym kierunku by nie opierać się tylko na samym Bogu.  Kiedy ludzie lub cokolwiek innego staje się ważniejsze, Bóg jest spychany z toru bo nie mogą oni wszyscy zabezpieczyć mojego życia. Dopóki nie uznam Boga za najwyższą wartość zaraz wykreuje coś nowego. Serce nie lubi pustki. Człowiek ma pokusę oparcia się na czymś co nie jest Bogiem.

Co złego że potrzebuję pieniędzy,  rozrywki przyjaciela? Błędne nie jest to, że chcę być bezpieczny ale złe  jest to że robię i szukam wszędzie ale nie w Bogu. Opieranie, zabezpieczanie się w kimś, czymś kto nie jest Bogiem jest grzechem.

Co robi Bóg? Bóg jest zazdrosny. Do mnie należysz Ja Cię stworzyłem. Bóg zaczyna walczyć o człowieka…  Oto kilka przykładów kto zastępuje Ci Boga, na czym się opieram, kim się zabezpieczam.

 

(Poproś o łaskę poznania swoich grzechów, nie śpiesząc się przeczytaj kilka razy Słowo Boże)

 

Mt 6 19-21 ,24

Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się, i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani nie kradną. Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje. Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie.

1. Bogiem może być Mama i Tata (tylko wtedy gdy bardziej  kierujemy się tym co mówią rodzice a nie Bóg) Jaki mam stosunek do rodziców?

2. Dla chłopaka Bogiem może być dziewczyna i odwrotnie, przyjaciel. Wtedy gdy szukasz ciepła i spełnienia w człowieku.

3. Podlizywanie się żeby zabezpieczyć swoją przyszłość, pozycję w klasie/pracy czy grupie. Jaki mam stosunek do rówieśników?

4. Układy, kliki, zamknięcie w sobie, Bóg chce to udaremnić tym bardziej im bardziej na czymś komuś zależy. Jeśli Bóg widzi że jesteś wolny to da Ci dużo.

5. Pieniądze wtedy gdy stają się ważniejsze niż człowiek, a nawet Bóg.

6. Jedzenie (Gdy to co zwykłe Ci nie wystarcza i szukasz ciągle nowych smaków, bądź gdy przesadnie odmawiasz sobie jedzenia)

7. Wiedza i władza (kult rozumu)

8. Ja i moje Ja, moja racja, każdy ma tego bożka Pan Bóg posyła ludzi by powiedzieli że nie nam się należy, że nie jesteśmy pępkiem świata.

9. Moje zdrowie- Bóg jest najważniejszy, zdrowie nie jest najważniejsze

10. Narkotyki, papierosy.

11. Erotyka (rozbudzanie nieczystych myśli, filmy pornograficzne, masturbacja, sex to grzechy seksualne) w Maryi jest ratunek, trzeba więc modlić się do Maryi. (Różaniec)

12. Hobby, sport, muzyka, jakie miejsce Bóg, a jakie hobby?

13. Środki multimedialne Ile czasu przed komputerem, telewizorem lub telefonem,a ile przed Bogiem?

Na koniec Rachunku sumienia postaraj się ułożyć  piramidę wartości. U podstawy piramidy umieść wartości najmniej ważne, u szczytu najważniejsze. Na koniec uczciwie popatrz jakie wartości są najważniejsze dla Ciebie  i porównaj z tym  jak powinno być[1].

Przebieg Spowiedzi Świętej

Penitent: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Mam…lat. Ostatni raz u spowiedzi byłem (am)… Zadaną pokutę odprawiłem (am)/nie odprawiłem (am). Rozgrzeszenie otrzymałem (am)/nie otrzymałem (am)/nie otrzymałem (am). Podczas ostatniej spowiedzi nie zapomniałem (am), ani nie zataiłem (am) żadnego grzechu. (Jeśli zataiłem lub zapomniałem, należy wyznać go podczas spowiedzi św.)

Obraziłem (am) Pana Boga następującymi grzechami:… (wyznanie grzechów, konkrety bez szczegółów, grzechy ciężkie także co do liczby, można w przybliżeniu podać)

Penitent po wyznaniu grzechów: Więcej grzechów nie pamiętam. Za wszystkie grzechy żałuję i obiecuję się poprawić, a ciebie, ojcze, proszę o pokutę
i rozgrzeszenie.

(Spowiednik wygłasza naukę, wyznacza pokutę i zachęca do żalu za grzechy)

Penitent wzbudza akt żalu, np.: Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu.

(Spowiednik udziela rozgrzeszenia) Bóg, Ojciec miłosierdzia, który pojednał świat ze sobą przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju przez posługę Kościoła. I ja odpuszczam tobie grzechy w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Penitent: Amen

Spowiednik: Wysławiajmy Pana, bo jest dobry.

Penitent: Bo Jego miłosierdzie trwa na wieki.

Spowiednik: Pan odpuścił Ci grzechy. Idź w pokoju

[1] Rachunek sumienia na podstawie rekolekcji prowadzonych przez ks. Tomasza Pocałujko.